Міжнародна діяльність
Сучасний етап
2022 рік
Національний технічний університет «Дніпровська політехніка» постійно продовжує та розвиває взаємодію з нашими закордонними університетами-партнерами, які надають суттєву підтримку та допомогу за широким спектром освітньої діяльності.
Так, в рамках академічної мобільності до Есслінгенського університету прикладних наук (ФРН) студентка групи 141-18-1 Юлія Гончаренко підготувала кваліфікаційну роботу бакалавра під подвійним керівництвом професорів Ніколауса Нойбергера (Есслінгенський університет прикладних наук) та Івана Луценка (НТУ «Дніпровська політехніка»).
Тема роботи - "Розробка електричної частини фотоелектричної станції потужністю 1 МВт" Кваліфікаційна робота високого рівня була виконана на базі кафедри електроенергетики НТУ "Дніпровська політехніка" та Лабораторії електротехніки Факультету мобільності і техніки Есслінгенського університету прикладних наук (м. Есслінген, ФРН).
Наша студентка використала потужну базу підготовки, яку отримала під час опанування бакалаврською освітньо-професійною програмою за спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка». Юлія приємно здивувала закордонних колег вже набутим практичним досвідом з проєктування та девелопменту сонячних станцій в Україні, який вона отримала при проходженні додаткового навчання за дуальною формою у підрозділах високотехнологічних партнерів нашого університету – компанії EDS Ukraine, яка активно підтримує молодь та робить вагомий внесок у розвиток технічної освіти.
2020 рік
У грудні 2020 - січні 2021 відбулася Х Зимова школа, яку провів Бранденбурзький технічний університет Коттбус-Зенфтенберг - БТУ (Німеччина) за підтримки Німецької служби академічних обмінів - DAAD.
Зимова школа пройшла дистанційно з використанням навчальних платформ Teams (НТУ "ДП") та Cisco Webex (БТУ). Організатори проєкту від НТУ «Дніпровська політехніка» - професор В.Я. Швець, доценти Л.Л. Палєхова і Т.В. Куваєва. У роботі семінарів взяли участь понад 100 слухачів з НТУ "Дніпровська політехніка" - Dnipro University of Technology, Бранденбурзького технічного університету та Технічного університету у Ліберці.
Від кафедри електроенергетики брали участь: Антон Ісаєв, Юлія Гончаренко (141-18-1) та Олександр Тарарін (141м-20-1) и були нагороджені сертифікатами участі у відповідному семінарі. За результатами навчання у Зимовій школі проректор з науково-педагогічної, навчально-виховної роботи та перспективного розвитку Дніпровської політехніки М.В. Трегуб вручив учасникам Сертифікати БТУ.
2019 рік
Асистент кафедри електроенергетики Кириченко Марина Сергіївна стала стипендіаткою однієї з найпопулярніших міжнародних програм – Стипендіальної програми ім. Лейна Кіркланда (The Lane Kirkland Scholarship Program) у 2019/2020 навчальному році, тривалість якої складає 9,5 місяців.
Кириченко М.С. перемогла у відкритому конкурсному відборі, який проводився для кандидатів з 11 країн: України, Білорусі, Росії, Молдови, Грузії, Вірменії, Азербайджану, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану та Узбекистану.
З середини вересня 2019 року по 30 червня 2020 року Кириченко М.С. перебувала на стажуванні на базі Краківської гірничо-металургійної академії ім. Ст. Сташіца та працювала над виконанням індивідуального науково-дослідного проекту «Охорона навколишнього середовища та відновлювані джерела енергії в контексті сталого розвитку: досвід Польщі для України». Його матеріали будуть використані в навчальному процесі НТУ «Дніпровська політехніка» для підготовки студентів спеціальності 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка.
В цілому на участь у програмі цього року надійшло 230 заяв, з яких у III етапі за результатами співбесіди у консульстві Республіки Польща було відібрано 47 найкращих.
2019 рік
У вересні 2019 року студенти електротехнічного факультету НТУ "Дніпровська політехніка" та лаборант кафедри електроенергетики приймають участь у літній школі в університетах Німеччини - Ройтлінгенському та Есслінгенському університетах прикладних наук.
Півторатижнева літня школа студентів спеціальності 141 "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" присвячена питанням перейняття досвіду в галузі електроенергетики й основам підприємницької діяльності та ознайомленню з культурною спадщиною Німеччини, європейськими цінностями та філософією життя.
2019 рік
29 серпня 2019 року Дніпровську політехніку відвідала делегація Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ GmbH).
Викладачі кафедри Юрій Анатолійович Папаїка, Іван Миколайович Луценко та Євгеній Валерійович Кошеленко взяли участь у обговоренні наміру впровадження компоненту "Професійні кваліфікації" проекту «Реформи у сфері енергоефективності в Україні». Мова йшла про висококваліфіковану підготовку професійних кадрів в університетах та інших освітніх закладах на базі Енерго-Інноваційних хабів, які планується створити у трьох ВНЗ України.
Гості відвідали нові лабораторії кафедри та познайомилися із новим устаткуванням, що впроваджено та впроваджується до навчально-дослідного процесу.
2019 рік
В рамках робочих зустрічей щодо розширення співпраці між НТУ "Дніпровська політехніка" та Навоїйським державним гірничим інститутом (Узбекистан) на кафедру систем електропостачання НТУ "Дніпровська політехніка" завітали фахівці у галузі вищої освіти та гірництва: професор Нурмуродов Т. І., проректор з наукової роботи та інновацій та доцент Карімов І. А., начальник навчально-методичного відділу.
Співробітники кафедри провели екскурсію інноваційними лабораторіями, оснащеними електрообладнанням фірм EDS-Engineering, ETI Украина, ABB, Завод «Південкабель», продемонстрували можливості матеріально-технічної бази щодо навчання студентів за електроенергетичним напрямком із застосуванням сучасних технологій. Було обговорено фахові питання у галузі проведення спільних наукових досліджень та можливих напрямків освітнього співробітництва.
2018 рік
12 листопада 2018 року Національний технічний університет "Дніпровська політехніка" відвідав директор дослідницького інституту відновлюваної енергії та енергоефективності Національного університету Сан-Агустин (м. Арекіпа, Перу) док. Эдгар Касерес Кабана. Обговорювалися можливості спільних наукових досліджень, студентських обмінів у рамках підписаного договору між університетами. В зустрічі взяли участь викладачі кафедри СЕП Папаїка Ю.А. та Кошеленко Є.В.
2018 рік
2 жовтня 2018 року на кафедру систем електропостачання завітала чеська делегація представників чеського Технічного університету – професор Карел Франа і фахівець з міжнародних зв’язків Марцела Валкова. Мета візиту делегації – робочі зустрічі з керівництвом, науковцями та співробітниками НТУ «Дніпровська політехніка» щодо участі науково-педагогічного й адміністративного персоналу і студентів в програмах академічних обмінів. У планах обговорення – перспективи співпраці між НТУ «Дніпровська політехніка» та Технічним університетом в Liberec; впровадження ідей енергоефективності та сталого розвитку в наукову і навчальну діяльність;обмін досвідом з адміністрування проектів міжнародної діяльності.
2018 рік
В той час як студенти 3-4 курсу спеціальності 141 "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" виконують спільний науковий проект з німецькими колегами, для студентів 2 курсу у вересні 2018 року в рамках програми Еразмус+ було прочитано курс лекцій з "Електромагнітної сумісності в системах електропостачання" нашим колегою з Вроцлавської політехніки (Республіка Польща) проф. Гжегошем Кособудським, який вже вдруге відвідує Дніпровську політехніку протягом цього календарного року. Це свідчить про високу зацікавленість іноземних колег з європейських вищих навчальних закладів у співпраці з нашим університетом.
2018 рік
Національний технічний університет "Дніпровська політехніка" активно розвиває міжнародну співпрацю з провідними університетами Європи.
З 23 по 30 вересня 2018 року електротехнічний факультет проводить Літню школу "1st Engineering and Start-Up Summer School - 2018" за участі двох німецьких технічних університетів - Ройтлінгенського та Есслінгенського університетів прикладних наук. Студенти кафедри систем електропостачання та електропривода разом з німецькими колегами приймають участь у двох проектах, пов'язаних з підвищенням енергоефективності технологічних установок та раціональною побудовою децентралізованих систем електрозабезпечення споживачів. Отримані результати роботи за такий короткий період часу є вражаючими за рахунок застосування прийомів проектного менеджменту та ефективного поділу задач і повноважень між кількома командами, внаслідок чого виконується максимальне наближення умов до реально діючого підприємства чи фірми. Додатково учасників навчають креативно мислити та знаходити цікаві рішення важливих завдань шляхом створення власних стартапів, їх обгрунтування та впровадження для задоволення потреб цільової аудиторії.
2018 рік
У рамках розвитку міжнародного наукового співробітництва з Технічним університетом "Вроцлавська політехніка" відбулось закордонне відрядження доцента кафедри систем електропостачання Папаїки Юрія Анатолійовича. Мета відрядження - наукове стажування та підвищення кваліфікації, а також вдосконалення польської мови. Під час відрядження було виконано ряд наукових досліджень у напрямку електромагнітної сумісності в гібридних електричних мережах з розподіленою генетацією. Також для польських студентів електротехнічного факультету було прочитано курс лекцій на тему "Електромагнітна сумісність на гірничих та металургійних підприємствах".
2016 рік
З 9 по 16 жовтня 2016 року група з 14-ти студентів електротехнічного факультету під керівництвом доцентів кафедри систем електропостачання Хацкевич Ю.В. та Луценка І.М. проходили тижневий лекційно-практичний курс в двох провідних технічних ВНЗ Німеччини – Ройтлінгенському та Есслінгенському університетах прикладних наук. Ця поїздка стала можливою завдяки гранту від Німецької служби академічних обмінів (DAAD), яку отримали доценти Луценко та Хацкевич в рамках освітнього проекту «Посилення співпраці між німецькими та українськими навчальними закладами в області електротехніки».
Політична та економічна криза, яка має місце в Україні протягом останніх років, значно ускладнює міжнародні наукові контакти. Для звичайного українського студента або дослідника відвідування європейського освітнього закладу стає все складнішим. В свою чергу, європейські студенти і вчені мають набагато більше сумнівів з приводу безпеки і стабільності в Україні, тому і вони відвідують нашу державу набагато менше, ніж 2-3 роки тому. У той же час досвід показує, що успішна співпраця починається з позитивного особистого контакту. Існує необхідність показати німецьким і українським студентам широкі можливості для співпраці в сфері наукових або дослідницьких проектів. Для вчених такі візити – це найкращий привід знайти перспективні напрямки спільних науково-дослідних робіт. Саме тому такого роду проекти є питаннями першорядної важливості для учасників-університетів.
Україна сьогодні стикається з численними проблемами в різних сферах життя. Система освіти є однією з найбільш важливих областей, які повинні бути змінені для розвитку країни. Одним з необхідних кроків сталого розвитку є підвищення якості і кваліфікації випускників та їх орієнтація на європейські стандарти шляхом участі у спільних науково-дослідних і навчальних проектах. Електрична інженерія, включаючи енергоефективність та відновлювальні джерела енергії, є однією з найбільш важливих галузей для української економіки. Тому обмін досвідом і посилення співпраці з німецькими навчальними закладами у цьому напрямку дослідження мають для нас вирішальне значення.
Державний ВНЗ «Національний гірничий університет» активно приймає участь в міжнародних наукових і дослідницьких проектах. Ройтлінгенський та Есслінгенський університети прикладних наук є нашими партнерами з 1990-х років.
Метою стажування в перспективі було збільшення кількості вчених і студентів, що беруть участь в спільних науково-дослідних і навчальних проектах.
Також учасники отримали можливість проаналізувати наукові напрямки, свої вміння і компетенції, спільні та відмінні риси в навчальних програмах, ознайомитись з оснащенням електротехнічних лабораторій.
Курс лекцій з сучасних досягнень в електроенергетиці та прогнозування майбутніх трендів від професорів європейських університетів дозволив сформувати певний світогляд та орієнтацію на тематику майбутніх досліджень і розробок як для студентів, так і викладачів.
Цікавими з точки зору професійного зростання стали екскурсії на виробництво: студенти відвідали німецьке підприємство з виробництва іграшкових електрифікованих залізниць (компанія «Märklin», м. Есслінген), сучасну когенераційну електростанцію («FairEnergie», м. Ройтлінген).
Додатково всі учасники отримали можливість практики спілкування англійською мовою з німецькими колегами, розширили культурний світогляд, відвідали значну кількість історичних місць та архітектурну спадщину Німеччини.
Початок стажування співпав із завершенням фестивалю «Октоберфест», на який керівництво Ройтлінгенського університету запросило і наших студентів. Учасники відчули напрочуд дружню атмосферу та поринули в колорит німецьких традицій.
Також незабутньою та захоплюючою стала екскурсія до 8-поверхового музею «Mercedes-Benz» у Штутгарті, де відбулося ознайомлення з історією зародження та розвитку німецького автомобільного гіганта.
Головними результатами учбової поїздки стали:
- налагодження нових контактів між студентами і викладачами німецьких навчальних закладів та НГУ;
- ідеї для нових спільних науково-дослідних проектів;
- підтримка закордонних партнерів при розробці освітніх проектів співпраці у майбутньому.
Історія розвитку
Початком міжнародної діяльності кафедри СЕП можна вважати підготовку інженерних кадрів у 50–60 роки ХХ століття. З 1949 по 1965 рр. Дніпропетровський гірничий інститут (ДГІ) брав активну участь в підготовці фахівців для інших країн соціалістичної орієнтації. В цей період у ДГІ навчалися 245 студентів-іноземців. Майже кожен десятий з них отримав спеціальність гірничого інженера-електромеханіка на кафедрі гірничої електротехніки (сьогодні – кафедра систем електропостачання). Вищу освіту на цій кафедрі здобули 12 студентів з Румунії, 4 – з Угорщини, 2 – з Болгарії, 2 – з Китаю і по одному студенту – з Польщі та Чехословаччини.
У ті ж роки підручник професора С.А. Волотковського «Рудничная электровозная тяга» було надруковано у видавництві м. Пекіна китайською мовою (1955) і болгарською у видавництві «Наука та мистецтво» м. Софії (1957). Книгу «Эксплуатация электрооборудования карьерных электровозов» (автори: С.А. Волотковський, Б.П. Бєлих, М.А. Кандель) китайською мовою видано у Пекіні (1958).
Торкаючись теми закордонних публікацій спеціалістів кафедри у період 60-70 років минулого сторіччя, слід відзначити, що більше десяти наукових статей академіка НАН України (на той час – доцента) Г.Г. Півняка, професорів С.А. Волотковського і В.О. Бунька, доцента В.Д. Фурсова було надруковано у наукових виданнях Польщі, Чехословаччини та Німецької Демократичної Республіки.
До закордонних наукових контактів тих часів слід віднести зв’язки науковців кафедри й особисто професора С.А. Волотковського з колегами Краківської гірничо-металургійної академії – завідувачем кафедри електроенергетики, професором Л. Шклярським та його співробітниками.
Згідно з міжнародними зобов’язаннями колишній Радянський Союз, до складу якого входила й Українська Радянська Соціалістична Республіка, надавав допомогу країнам, що розвиваються, з підготовки фахівців у сфері вищої освіти. Тому в 1970–80 рр. група викладачів кафедри СЕП активно працювала за кордоном у країнах, що отримали національну незалежність і починали своє самостійне становлення. Більшість з них досконало оволоділи мовою країни, де довелося провести досить довгий час. Загальновідомо, що викладач, який працює з іноземними студентами, повинен уміти вислухати і зрозуміти їх, бути терплячим, чемним, тактовним і, безумовно, компетентним. Саме такими високими якостями відзначилися фахівці, які викладали в Алжирі, Афганістані та Лаосі.
Рішенням Міністерства вищої освіти СРСР на викладацьку роботу до Алжиру були відряджені: професор Білий М.М., доценти Л.В. Жиров, А.М. Корольов (м. Аннаба) й Я.С. Горбунов (м. Оран). Викладання в алжирських вищих навчальних закладах велося французькою мовою (Алжирська Народно-Демократична Республіка до здобуття незалежності була колонією Франції), тому для найскорішого оволодіння французькою мовою у Київському університеті ім. Т.Г. Шевченка діяли спеціальні курси мовної підготовки, де і вивчали іноземну мову кандидати на таку викладацьку роботу. В Університеті міста Аннаба (стародавнє місто, розташоване на узбережжі Середземного моря у східній частині Алжиру) в інженерному департаменті (факультеті) велася підготовка фахівців з гірничих спеціальностей: технологів, електромеханіків тощо. Водночас зі спеціалістами Дніпропетровського гірничого інституту працювали колеги з Київського політехнічного, Криворізького гірничорудного, Московського гірничого, Тбіліського політехнічного інститутів та ін.
Професор Трифонов В.Д. зі студентами
Кабульського політехнічного інституту (Афганістан, 1988)
З погляду наших викладачів алжирські студенти відповідально та сумлінно відносилися до навчання, кожен з них дорожив своїм рейтингом академічної успішності, тому що від цього залежало працевлаштування студента по закінченні університету.
Враховуючи практичну відсутність підручників французькою мовою з дисциплін, що викладалися, нашим викладачам прийшлося терміново розробляти навчальні та методичні посібники з лекційних курсів, лабораторних занять, курсових та дипломних проектів тощо.
Професор Білий М.М. (1 ряд, крайній справа) разом з викладачами
з СРСР в Аннабінському університеті (Алжир, 1980)
Група студентів-електромеханіків Аннабінського університету (Алжир, 1980)
За рішенням ЮНЕСКО наприкінці 1980-х років в Лаоській Народно-Демократичній Республіці, що входила в десятку найбідніших країн світу та існувала, значною мірою, за рахунок міжнародної допомоги, створювався Національний політехнічний інститут. За пропозицією лаоського уряду до складу викладацького корпусу університету повинні були входити представники ВНЗ країн соціалістичного табору разом з викладачами Швейцарії, Франції, Австрії. Доцента ДГІ А.М. Корольова було включено до складу міжнародного викладацького корпусу як педагога, який відповідав вимогам ЮНЕСКО за фахом, рівнем підготовки, знанням мови і досвідом викладацької роботи в країнах, що розвиваються.
Доцент Корольов А.М. (в центрі) з групою студентів (Лаос, 1985)
Офіційно доцента А.М. Корольова було відряджено для роботи експертом. Фактично ж він працював і експертом, і деканом електротехнічного факультету, і завідувачем кафедри, і викладачем, тобто займався як адміністративною роботою, так і викладацькою – навчав лаоських педагогів і студентів.
Інститут в Лаосі було створено практично з нуля за 2–3 роки. На сьогоднішній день викладацький склад – виключно лаоський. Після від’їзду іноземних фахівців інститут розвивається під контролем ЮНЕСКО.
Професор В.Д. Трифонов двічі впродовж п’яти років (1977–1981 і 1987–1988) знаходився на викладацькій роботі в Афганістані: працював завідувачем кафедри електропостачання та викладачем електротехнічних дисциплін Кабульського політехнічного інституту. Ним опубліковано п’ять науково-методичних розробок на мові країни перебування. Керував виробничою та переддипломною практикою, курсовим і дипломним проектуванням.
Ректор НГУ, академік Півняк Г.Г. і ректор ТУ «Фрайберзька гірнича академія»,
професор Георг Унланд підписали договір про співробітництво (НГУ, 2006)
На другому плані:
доцент Яременко І.А., професори Карстен Дребенштедт і Пілов П.І.
Однією з перших ознак визнання високого авторитету Дніпропетровського гірничого інституту на міжнародному рівні стало запрошення його ректора, завідувача кафедри СЕП, проф. Г.Г. Півняка до участі у Першій і Другій конференціях ректорів гірничо-металургійних вузів соціалістичних країн. Його доповідь на Першій конференції (26-30 вересня 1983 р., Фрайберзька гірнича академія, НДР) про удосконалення навчальної роботи в інституті, а саме: науково-дослідна робота студентів, зміцнення зв’язків інституту з виробництвом, організація філіалів профілюючих кафедр на виробництві, удосконалення управління виробничою практикою (безперервне керівництво практикою, захист проектів на підприємствах), впровадження активних методів навчання, удосконалення самостійної роботи студентів, викликала непідробний інтерес у закордонних колег.
Свою доповідь на Другій конференції ректорів гірничо-металургійних вузів соціалістичних країн (13 грудня 1986 р.; м. Острава-Подоланка, Чехословаччина) «Активізація самостійної роботи студентів» професор Г.Г. Півняк присвятив основним напрямам перебудови організаційної і педагогічної роботи, що проводилася у гірничому інституті: реорганізації самостійної роботи студентів і розвитку їх творчої ініціативи, перепідготовці викладацьких кадрів, комп’ютеризації навчального процесу, створенню навчально-науково-виробничих комплексів, введенню у практику конкурсного проектування, виконанню проектів і дослідних робіт студентів з виробничими завданнями.
Екскурсія делегації НГУ до навчальної шахти
Технічного університету «Фрайберзька гірнича академія» (Німеччина, 2006):
професори Рогоза М.В., Георг Унланд, академік Півняк Г.Г., професор Бешта О.C.
У 1988 р. вже цілу групу провідних вчених нашого університету на чолі з професором Г.Г. Півняком було запрошено до Фрайберзької гірничої академії на конференцію деканів гірничо-металургійних факультетів. Після цього вони взяли участь у ХХХIХ гірничо-металургійному конгресі, на нарадах якого за участю представників ДГІ було вирішено декілька важливих питань щодо становлення навчальних і науково-технічних зв’язків із Фрайберзькою гірничою академією: обмін студентами, аспірантами, викладачами у форматі стажування, вдосконалення мови, виконання спільних науково-дослідних робіт, публікації й тощо. Починаючи з цього часу, співробітники і науковці НГУ проходили стажування в зарубіжних вищих навчальних закладах відповідно до угод колишнього СРСР щодо культурного і наукового обміну. Керівництво НГУ не зупинялося на досягнутому, робило все можливе для подальшого розвитку гірничої науки, торувало шляхи виходу на міжнародну арену. З 21 по 28 квітня 1990 р. делегація ДГІ у складі: ректора, професора Г.Г. Півняка, зав. кафедри техніки розвідки родовищ корисних копалин, професора С.Я. Сологуба і проректора Є.О. Козакова побувала у Політехнічному інституті м. Монс (Бельгія) з метою ознайомлення з навчальним процесом і налагодженням подальшого співробітництва. Було підписано Протокол про наміри співробітництва в галузі вищої освіти і науково-технічної діяльності.
1990 рік ознаменувався продуктивними контактами з Китаєм. Відбувся обмін делегаціями. Влітку в НГУ побували китайські спеціалісти на чолі з першим проректором Пекінського геологорозвідувального університету Чень-Чжун-гуй, а восени ректор, проф. Г.Г. Півняк і завідувач відділу зовнішніх економічних зв'язків, доц. О.М. Долгов плідно попрацювали у відрядженні до КНР. Ділові розмови і зустрічі відбулися в Пекіні з керівництвом Міністерства геології і мінеральних ресурсів КНР. З Китайським геологічним університетом (м. Пекін) і гірничим інститутом (м. Хуайнань) підписано угоду на п’ять років про встановлення прямих зв’язків з навчальної, науково-технічної і виробничої діяльності.
З 1992 р. міжнародну діяльність гірничого університету очолює професор кафедри СЕП М.В. Рогоза (начальник відділу зовнішньо-економічних зв’язків, декан по роботі з іноземними студентами, начальник відділу міжнародних зв’язків, з 2000 р. – начальник Управління міжнародних зв’язків).
Відповідно до вимог часу в квітні 1993 р. у НГУ створено 8 груп координаторів міжнародної співпраці з іноземними навчальними закладами і фірмами та затверджено керівників цих груп, а з жовтня 1993 р. наказом ректора створено деканат для роботи з іноземними студентами. Результатом їх діяльності стала активізація переговорного процесу з іноземними вузами щодо наукових та академічних обмінів. Таким чином, міжнародній діяльності гірничого університету вдалося надати більшої системності у роботі, підвищити ефективність цього напряму, одержати вагомі результати.
З початку 1990-х років на кафедрі систем електропостачання відновилося навчання студентів з інших держав. Останніми роками спеціальності кафедри закінчили два студенти з Узбекистану і два – з Йорданії, а дисципліни, що викладаються на кафедрі, вивчали більше, ніж 110 студентів з Анголи, Індії, Пакистану, Сирії, Йорданії, Тунісу, Росії, Узбекистану, Казахстану, Туркменістану, Киргизії.
Іноземні фахівці мають змогу навчатися в аспірантурі при кафедрі. Під керівництвом таких науковців, як професори С.І. Випанасенко, М.В. Рогоза та Шкрабець Ф.П., починаючи з 2000-го року, на кафедрі систем електропостачання було захищено три роботи на здобуття наукового ступеню кандидата технічних наук аспірантами з Йорданії: «Енергоефективні режими електротехнологічних установок індукційного нагрівання з несинусоїдальною вхідною напругою», «Узгодження автономних джерел живлення із системами електропривода головних вентиляторних установок шахт», «Розробка методів і засобів підвищення електробезпеки і надійності розподільних мереж промислової зони Аммана (Йорданія)».
Починаючи з 1993 року, завідувач кафедри, академік НАН України Г.Г. Півняк – постійний учасник і член організаційних комітетів міжнародних симпозіумів з проблем вибору устаткування і планування розвитку гірничих робіт (MPES) і проблем управління відходами та охорони навколишнього середовища при розробці корисних копалин та в енергетиці (SWEMP).
У 1994 р. гірничий університет став членом SEFI – Європейського товариства з інженерної освіти (Бельгія), а академіка Г.Г. Півняка обрано експертом ЄЕК ООН зі сталого розвитку енергетики та чистих вугільних технологій (Швейцарія).
У грудні 1994 р. Міжнародна асоціація авторів наукових відкриттів визнала науковим відкриттям роботу «Закономірність розміцнення здрібнених залізних руд під дією неоднорідного імпульсного магнітного поля», авторами якої були Г.Г. Півняк, А.К. Шидловський, С.І. Випана-сенко і В.П. Мартиненко.
Візит на кафедру СЕП (2007) Почесного доктора НГУ,
ректора НТУ «Краківська гірничо-металургійна академія»,
професора Антонія Тайдуся
На фото:
Папаїка Ю.А., Півняк Г.Г., Антоній Тайдусь,
Рогоза М.В., Тадеуш Маихерчик, Білий М.М., студенти
У Вроцлаві (Польща) ректором НГУ, академіком Півняком Г.Г.
і проректором з розвитку ТУ "Вроцлавська політехніка"
Монікою Хардигорою підписано протокол про наміри співробітництва (2006)
В ознаменування 10-ї річниці співробітництва Національного гірничого університету з Краківською гірничо-металургійною академією, за вагомий внесок наших вчених у гірничодобувну промисловість Польщі її уряд присвоїв звання «Заслужений працівник нафтової і газової промисловості Польщі» завідувачу кафедри СЕП, ректору Г.Г. Півняку та декану заочного факультету НГУ М.А. Дудлі.
Міжнародні зв’язки у 1995 р. розвивалися по висхідній. У квітні та жовтні наша делегація на чолі з професором Г.Г. Півняком брала участь у роботі Європейської Комісії ООН з вугільних технологій.
З 27 травня по 7 червня 1996 р. ректор Г.Г. Півняк у складі делегації ректорів вузів України проходив стажування в університетах Ліону та Парижу й установах Міністерства освіти і науки Франції. В останній декаді жовтня 1996 р. професор Г.Г. Півняк і декан електротехнічного факультету, професор О.Б. Іванов брали участь у роботі V Міжнародного симпозіуму з планування гірничих робіт і вибору обладнання MPES-96, що проходив в Університеті м. Сан-Пауло (Бразилія). З 19 по 25 листопада 1996 р. ректор Г.Г. Півняк у складі урядової делегації України відвідав Південно-Африканську Республіку та Зімбабве.
У листопаді того ж року професор кафедри гідрогеології І.О. Садовенко і начальник Управління міжнародних зв’язків, професор М.В.Рогоза були на черговому засіданні учасників спільного міжнародного проекту «Рекультивація відвалів відходів гірничо-видобувних підприємств ROMBUSS», що проходило в м. Ньюкасл (Велика Британія), на базі одного з учасників проекту – фірми «Wardell Armstrong». Отже гірничий університет поступово, і завдяки науковому потенціалу кафедри систем електропостачання, перетворюється у науково-освітній центр європейського рівня, який постійно відвідують іноземні делегації і де здійснюються міжнародні проекти.
Наприкінці січня кожного року проводиться традиційний «Тиждень гірника» у Московському державному гірничому університеті (МДГУ), ділові та дружні стосунки з яким підтримує наш вуз. У 1999 р. завідувача кафедри СЕП, ректора, академіка НАН України Г.Г. Півняка обрано Почесним доктором МДГУ.
Зустріч ректора, академіка Г.Г. Півняка
з директором Фраунгофер-Інституту Штутгартського університету,
професором Енгельбертом Весткемпером
На другому плані:
Рогоза М.В., Шашенко О.М. Іванов О.Б.,
Ткаченко Є.В., Яременко І.А., Довгань С.М. (НГУ, 2005)
Сьогодні Національний гірничий університет підтримує ділові стосунки з університетами й установами більше 40 країн Західної і Центральної Європи, Азії, Африки, Австралії, США і Канади. Університет є членом багатьох престижних міжнародних освітніх і наукових організацій: Європейського товариства з інженерної освіти, Міжнародної асоціації з економії електроенергії, Міжнародного товариства з геомеханіки, Міжнародного товариства зі збагачення корисних копалин, Міжнародної асоціації університетів, Європейської мережі гірничих, металургійних і нафтових університетів, Україно-Польсько-Американського консорціуму з удосконалення бізнес-освіти, Всесвітнього гірничого конгресу й ін.
Переговори ректора, академіка Півняка Г.Г.
з професором Бранденбурзького технічного університету (Німеччина)
Міхаелєм Шмідтом (НГУ, 2009)
Набуває поширення участь фахівців кафедри СЕП у престижних міжнародних симпозіумах, конференціях, конгресах. Збільшується кількість закордонних публікацій. Науковці кафедри спільно з колегами Московського державного гірничого університету опублікували спільний підручник «Электрификация горного производства».
Слід відзначити активну участь професорів Г.Г. Півняка, А.Я. Рибалка, М.В. Рогози у роботі престижних міжнародних симпозіумів з планування гірничих робіт та вибору обладнання (MPES), Всесвітньому гірничому конгресі, Міжнародному симпозіумі з екології і управління відходами (SWEMP), Міжнародному симпозіумі «Інженер 21 століття», міжнародних конференціях «Неделя горняка» (Москва), «Школа підземної розробки вугільних родовищ» (Польща), семінарах Німецької служби академічних обмінів DААD (ФРН), Європейської мережі гірничих, металургійних і нафтогазових університетів, Міжнародного університету ресурсів, Мережі університетів Чорноморського регіону тощо.
Триває творче співробітництво кафедри з Технічним університетом «Фрайберзька гірнича академія» (ТУ «ФГА»). У жовтні 2006 р. підписано договір щодо захисту дисертацій з використанням принципів двостороннього наукового керівництва, а у червні 2007 р. в Німеччині відбувся захист дисертації докторантом І.В. Іменохоєвим (керівник з боку НГУ – академік Г.Г. Півняк). Низку стипендій на навчання в аспірантурі та стажування молодих фахівців і докторантів НГУ за підтримки Німецької служби академічних обмінів (DAAD) виділяє ТУ «ФГА».
Зустріч ректора НГУ, академіка Півняка Г.Г. і проректора НГУ,
професора Бешти О.С. з докторантами Бранденбурзького технічного університету,
випускниками НГУ В.Афанасьєвим і Д.Палєховим (Німеччина, 2006)
Гірничий університет виступив одним з фундаторів потужного інноваційного проекту Міжнародного університету ресурсів (IUR). Учасники: ТУ «Фрайберзька гірнича академія», Монтан-Університету (м. Леобен, Австрія), НТУ «Краківська гірничо-металургійна академія», НГУ, ТУ «Санкт-Петербурзький гірничий інститут». У листопаді 2007 р. в ТУ «Фрайберзька гірнича академія» відбулося підписання ректорами європейських університетів офіційного договору щодо створення Міжнародного університету ресурсів (IUR). З боку НГУ призначено координаторів співробітництва за відповідними напрямами, зокрема, професор М.В. Рогоза є координатором напряму зі спільних міжнародних публікацій і конференцій. Таке об’єднання європейських університетів дозволить забезпечити високий рівень міжнародного впливу на розвиток досліджень і підготовки фахівців.
Важливою і плідною була участь делегації НГУ (на чолі з зав. кафедри СЕП, ректором, академіком НАН України Г.Г. Півняком) у роботі 1-ї Сесії спеціальної групи експертів з чистого виробництва електроенергії на основі вугілля й інших видів викопного палива та 16-ї Сесії Комітету зі сталої енергетики Європейської Економічної Комісії ООН
(Женева, Швейцарія, листопад 2007), що проводилася в рамках Тижня Енергетики ЄЕК ООН «Інвестування в безпеку енергії».
Робочий візит до НГУ (2004) Надзвичайного
і Повноважного Посла Південно-Африканської Республіки
Тондера Ван Деларея (другий зліва)
Окремо слід відзначити участь делегації НГУ в складі: академіка Г.Г. Півняка, професорів М.В. Рогози (кафедра СЕП) і О.С. Бешти (кафедра електроприводу) в Конгресі ректорів університетів країн Чорноморського регіону (BSUN), де було обрано нового президента – ректора НТУУ «Київська політехніка», академіка НАН України М.З. Згуровського – та прийнято один з найважливіших документів: «Київську декларацію ректорів університетів щодо підтримки розвитку Чорноморського регіону», головна мета якої – стати програмним документом підтримки академічної співпраці всіх одинадцяти країн Чорноморського регіону.
Зустріч в ректораті Ройтлінгенського університету техніки й економіки
(Німеччина, 2004)
Учасники Українсько-Японського семінару з енергозбереження
за безпосередньою участю кафедри систем електропостачання (НГУ, 2009)
Академік НАН України Г.Г.Півняк з колегами
в авторизованому центрі корпорації Schneider-electric при НГУ (2010)
У Національному гірничому університеті стало традиційним проведення міжнародної конференції «Форум гірників», де беруть участь фахівці, науковці, представники урядових структур і ділових кіл України, Польщі, Росії, Узбекистану, Туреччини, Німеччини, Франції, Казахстану. Проведення такого рівня форумів з широким залученням представників Європи, Азії, США і Канади є корисним та престижним. Це – важлива акція для забезпечення інноваційного розвитку економіки України.