ПЕРЕДМОВА
Гірничорудна промисловість займає одне з провідних місць у народному господарстві країни. Основний напрям її розвитку в умовах ринкових відносин - створення високопродуктивної технології, забезпеченої механізованими та автоматизованими комплексами проходки гірничих виробок і видобутку корисних копалин. Для вирішення цих питань необхідне значне підвищення концентрації та інтенсифікації гірничих робіт, а також застосування більш потужної техніки.
Для гірничих машин та комплексів розроблені сучасні системи автоматизованого електропривода та електропостачання, що сприяє підвищенню безпеки праці гірників. Специфічні умови підземних виробок рудників та шахт, особливо небезпечних за газом або пилом, ставлять низку особливих вимог до електропостачання підприємств, до побудови рудникового електрообладнання, що зажадало би вирішення багатьох проблем, пов’язаних із захистом персоналу від ураження електричним струмом, з безпечним використанням електричної енергії в шахтах і рудниках тощо.
За останні 15—20 років у системах електропостачання гірничовидобувних підприємств відбулися докорінні перетворення у зв’язку з використанням у розподільних мережах більш високої напруги (660, 1140, 10000 В), що спричинило зміну як основних принципів електропостачання, так і будову схем розподілу електроенергії в умовах підземних гірничих робіт.
Цей навчальний посібник розрахований на студентів за напрямом підготовки 6.050301 Гірництво. У ньому розглянуті питання щодо використання електричної енергії та застосування електропривода при підземній розробці родовищ корисних копалин.
Це видання укладено згідно з програмою дисципліни. Викладення матеріалу побудовано з урахуванням діючих планів.
Навчальний матеріал містить основи електробезпеки при застосуванні електричної енергії в підземних виробках, а також принципи побудови електрообладнання та систем електропостачання, методи розрахунків і їх вибору для гірничих машин, що використовуються при підземній розробці родовищ корисних копалин. Матеріал викладено послідовно, що дозволяє максимально використовувати набуті знання, уміння та навички. Розгляд окремих питань супроводжується прикладами. У тексті, крім того, наведені посилання на потрібну нормативну та довідкову літературу, яка допоможе студентові підвищити рівень засвоєння матеріалу дисципліни.
У кінці кожної теми наведені питання для самоперевірки та контролю засвоєння знань з проблеми, що розглядається.
Навчальний посібник написаний з використанням багаторічного досвіду підготовки фахівців для гірничої промисловості. Автор висловлює вдячність рецензентам навчального посібника.
Перше видання посібника з питань електрообладнання та електропостачання може визвати зауваження з покращення змісту роботи, які автор прийме з вдячністю.
|